Pedagojik Formasyon 2010

PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ HAKKINDA Bilmeniz gerekenler

Re: Pedagojik Formasyon 2010

Okunmamış mesajgönderen kamez » Prş Ağu 26, 2010 6:58 pm

sosyoloji pdr formasuyonuda ala biliyorumu?sadece felsefemi ? neden felsefe bölümü pdr formasyonu ala biliyor? bilgilendirirseniz sevinirim dediğinize göre fark derslerini bi şekilde dışardanmı almak gerekiyor bilgilendirin lütfen bi açıklık getirin ....
kamez

Okunmamış mesajgönderen chAos » Pzt Ağu 30, 2010 9:42 pm

Ne zaman netlik kazanacak bu durum?
Bu kadar insan nasıl rahatlayacak? Bir sene daha aynı stresle yaşayarak mı?
Berbat sistem, berbat yöneticiler. Fazlasını beklemek hata galiba.
chAos

okulunuz: Anadolu Üniversitesi
bölümünüz: Sosyoloji
sınıf: 4.sınıf

Okunmamış mesajgönderen baris86 » Çrş Eyl 01, 2010 3:06 pm

Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü'ne, pedagojik formasyonla ilgili yeni bir dilekçe gönderdim. Eğer cevap gelmezse, dilekçeyi bilgi edinme formuyla beraber mektup olarak göndereceğim. Daha önce, AÖF Merkez Büro Yöneticiliği'ne topluca yolladığımız dilekçeyi biraz değiştirdim. Duruma açıklık getirilmesi için Felsefe Bölümünü de dahil ettim. Bir bakarsanız sevinirim.

30.08.2010

T.C.
ESKİŞEHİR
ANADOLU ÜNİVERSİTESİ
REKTÖRLÜĞÜ’NE,

Üniversitenizin Açıköğretim Fakültesi ……………….. T.C. Kimlik nolu Sosyoloji Bölümü öğrencisiyim. Açıköğretim Fakültesi Felsefe ve Sosyoloji Bölümlerinde okuyan öğrencilerin, pedagojik formasyon alarak Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı devlet okulları (ortaöğretim kurumları) ve özel okullarda (dershane) öğretmenlik yapma haklarının olup olmadığına dair, Rektörlüğünüzce kesin bilgi edinmek istiyoruz. Açıköğretim Fakültesi Merkez Büro Yöneticiliği’ne konuyla ilgili dilekçeler yazmış olmamıza rağmen, yeterince aydınlatılmadığımızı düşünmekteyim.

Açıköğretim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünün bilgilendirme yazısında: "Bölümden mezun olan öğrenciler, mezuniyet sonrası öngörülen şartları sağlamaları kaydıyla, öğretmenlik yapma hakkını elde ederler.", açıklaması yapılmıştır. Ancak Felsefe ve Sosyoloji bölümleri için böyle bir açıklama yapılmamıştır.

Ayrıca Felsefe ve Sosyoloji mezunlarının pedagojik formasyon alabilmesi için, M.E.B. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın ilgili yazısı gereğince:
• Felsefe Bölümü lisans mezunlarının; 16 kredi Sosyoloji ve 16 kredi Psikoloji derslerini,
• Sosyoloji Bölümü lisans mezunlarının da; 16 kredi Psikoloji, 16 kredi Felsefe ve 8 kredi Mantık derslerini, almış olmaları ve bunu transkriptleri ile belgelendirmeleri gerekmektedir. Konuyla ilgili M.E.B.’in yazısı dilekçemizin ekindedir.

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Öğretim ve Sınav Yönetmeliği’nin 3. maddesinde belirtilen, "Açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerde eğitim&öğretim ve dersler, yıl esasına dayalı olarak kurallar çerçevesinde yürütülür ve derslere ait kredi saati uygulaması yoktur.", hükmü doğrultusunda:
• A.Ö.F. Felsefe Bölümü’nde okutulan; "Sosyolojiye Giriş", "Psikolojiye Giriş" ve "Sembolik Mantık" derslerinin,
• A.Ö.F. Sosyoloji Bölümü’nde okutulan; "Psikolojiye Giriş", "Sosyal Psikoloji" ve "Felsefe" derslerinin, kaç krediye tekabül ettiği konusunda herhangi bir bilgimiz yoktur.
• Bununla birlikte, A.Ö.F. Sosyoloji Bölümü’nün müfredatında Mantık dersi yer almamaktadır. Birçok üniversitenin Fen, Edebiyat ve Fen-Edebiyat Fakülteleri bünyesinde bulunan Sosyoloji Bölümlerinde Mantık dersleri vardır. Bunun en başında da Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü gelmektedir.

Yukarıdaki hususlar dikkate alındığında, Açıköğretim Fakültesi Felsefe ve Sosyoloji Bölümleri’nden mezun olan öğrenciler; pedagojik formasyon alamayacakları için M.E.B.’e bağlı ortaöğretim ve özel öğretim kurumlarına "Felsefe Grubu Öğretmeni" ve "Rehber Öğretmen" olarak atanamayacaklar ve mağdur olacaklardır.

Örgün öğretim sisteminde Felsefe ve Sosyoloji Bölümlerinde verilen bu derslerin, Açıköğretim Fakültesi’nin Felsefe ve Sosyoloji Bölümlerinde de verilmesini ve ileride doğacak olan bu mağduriyetin şimdiden çözüme kavuşturulması gereğini ivedilikle bilgilerinize arz ederim.

Saygılarımla,

(İmza)

Barış ÖZTEKİN
baris86

okulunuz: Anadolu Üniversitesi A.Ö.F.

Okunmamış mesajgönderen yavuz » Çrş Eyl 01, 2010 6:35 pm

merhaba ben yeni üniversiteliyim.aöf sosyoloji okumak istiyorum ama iktisad dersi ve istatisstik yüzünden okumasam mı diyorum. çok mu arkadaşlar bu dersler?
diğer dersler nasıl?zevkli bi bölüm mü? ben öğretmenim genel kültür ve belki şayet olursa branş değişikliği için istiyorum ama mantık dersi yok.bu durumda geçilmez heralde :?:
barış86 dilekçen çok güzel olmuş.aöfnin cevabını buradan takip edecem.
En son Anonymous tarafından Çrş Eyl 01, 2010 8:48 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Sebep: sms ve garip bir dil 1
yavuz

Okunmamış mesajgönderen AyçaMutlucan » Çrş Eyl 01, 2010 8:51 pm

Bölüm zor mu kolay mı? Eğleneli mi sıkıcı mı? tarzda sorulara herkes kendine göre cevap verebilir. Çalışana kolaydır, sevene eğlencelidir.

istatistik ve iktisat dışında bu tarz dersler yok ve geçmesi zor dersler değiller aslında. İşin mantığını kapmak ve çalışmak yeter. :)
AyçaMutlucan

Okunmamış mesajgönderen baris86 » Çrş Eyl 01, 2010 11:15 pm

Yavuz arkadaşım, dilekçeyle ilgili yorumun için teşekkür ederim. İstatistik ve İktisada Giriş dersleri için şunu söyleyebilirim. İktisada Giriş dersini geçen dönem aldım. Başta zorlanırım diye düşünmüştüm, fakat çalıştıktan sonra oluyormuş. Aynı şeyi İstatistik ve diğer dersler için de söyleyebilirim. İstemek ve inanmak, başarmanın yarısıdır. Geri kalan yarısı ise, şüphesiz çalışmaktır. Azmin elinden hiçbir şey kurtulamaz. :D
baris86

Okunmamış mesajgönderen chAos » Prş Eyl 02, 2010 9:43 am

Barış abi eline sağlık, verecekleri yanıtı merakla bekliyoruz.
Bir bölüme o hakkı tanıyıp, diğerlerine tanımamak haksızlığın/adaletsizliğin dik âlâsıdır.

Yavuz abi, konuları anlayarak okuduktan sonra gerekli formüllerini de ezberledin mi hiç de zor değil.
Ben de konuların fazlalığından dolayı gözümde baya büyüttüm. Hatta bütünlemeye bırakıp, rahat rahat çalışayım istedim.
Ama şimdilerde boşu boşuna bütünlemeye bırakmışım diyorum. :) Bir an önce bütünlemeye girip vermek istiyorum inşallah.
chAos

okulunuz: Anadolu Üniversitesi

Okunmamış mesajgönderen baris86 » Prş Eyl 02, 2010 10:41 am

Çok teşekkürler, ''chAos''. Aslında bu dilekçenin kaynağı (yanılmıyorsam) Samet, Ayça, Arzu ve Bade arkadaşlarımızdı. Onların hazırlamış olduğu dilekçeyi ben biraz değiştirip, eklentiler yaptım. Eğer e-postayla cevap gelmezse, bu dilekçeyi herkes Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü'ne kişisel mektup olarak yollasın. O zaman gerekli açıklamayı yapacaklarını düşünüyorum. (E-postayla gönderilen yazıları çok fazla dikkate almıyorlar. Onun için mektup atmak daha mantıklı olacaktır.)
baris86

Okunmamış mesajgönderen exe » Cmt Eyl 04, 2010 9:12 pm

aöf bizden bıksada biz davamızdan vazgeçmeyeceğiz :D
aöf ses,video,kitap gibi e-öğrenme ortamında bulunan kaynakları sitemizden indirmeniz yada indirdikten sonra kullanmanız ile ilgili sorun yaşarsanız aynı kaynaklara aöf e-öğrenme sayfasından da ulaşabilirsiniz.
lütfen kırık linkleri buraya tıklayarak bildiriniz
Share |

http://aofsosyoloji.wordpress.com

ONLINE DESTEK GRUBUMUZ İÇİN LÜTFEN KATILIN :https://www.facebook.com/groups/aofsosyoloji/
Kullanıcı avatarı
exe

okulunuz: Anadolu Üniversitesi AÖF
nesin sen: Admin

Okunmamış mesajgönderen baris86 » Pzr Eyl 05, 2010 5:05 pm

Aynen öyle, davamızdan vazgeçmeyeceğiz. Yasal olarak gerekli bilgiyi vermek zorundalar. Öyle bölümü açıp da geri çekilmek yok. :D
En son baris86 tarafından Pzt Mar 05, 2012 10:46 am tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
baris86

ÖncekiSonraki

Dön PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ HAKKINDA

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir