FORUM İÇİN TIKLAYIN

Service 1

SIKÇA SORULAN SORULAR

Dönemlik-Kredili Sistem nedir?

Dönemlik-kredili sistem; derslerin dönemlik olarak belirlendiği, bir öğretim yılının güz ve bahar olmak üzere iki dönemden oluştuğu, her dönemde bir ara ve dönem sonu sınavının yapıldığı ve yaz okulunun bulunmadığı, öğrencilerin derse devam edebilmesi ve öğrencilik haklarından yararlanabilmesi için her dönem başında belirlenen tarihlerde kaydını yeniletmesi gerektiği, kayıt yenileme dönemlerinde öğrencilerin Fakülte tarafından atanan dersleri daha sonra ilgili dönemde almak üzere azaltabildiği veya ilgili üst dönemden 45 (European Credit Transfer System) ECTS krediyi geçmeyecek şekilde ders ekleyebildiği, derslerin programda kapladıkları süreye ve gerektirdiği çabaya göre kredilendirildiği ve zorunlu kredi miktarının tamamlanmasıyla mezun olunan eğitim-öğretim sistemidir.

Dönemlik-kredili sistemde öğretim yapılan bölüm ve programlarda kayıtlı öğrenciler "Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakülteleri Öğretim ve Sınav Yönetmeliği"ne tabi olacaklardır."

Service 2

Onur veya Yüksek Onur belgesi kimlere düzenlenmektedir?

Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerine kayıtlı öğrencilerden; En az 20 ECTS kredilik ders alıp dönem not ortalaması 3,50 veya üzeri olanlar yüksek onur öğrencisi, not ortalaması 3,00 ile 3,49 arasında olanlar onur öğrencisi sayılır. Onur veya Yüksek Onur belgesi almaya hak kazanan öğrenciler, Onur/Yüksek Onur belgesini aldığı dönem sonunda bağlı olduğu AÖF bürosundan teslim alabilirler. Genel not ortalaması 3,50 veya üzeri olanlar yüksek onur öğrencisi, genel not ortalaması 3,00 ile 3,49 arasında olanlar onur öğrencisi olarak mezun olur. Ancak disiplin cezası alan öğrenciler belirtilen genel not ortalamasını sağlasalar bile yüksek onur öğrencisi veya onur öğrencisi olarak mezun olamaz.

Dönem sonu sınav sonucunda Onur Belgesi/Yüksek Onur Belgesi almaya hak kazanan öğrencilerin belgeleri hazırlanarak, öğrencilerin bağlı bulundukları AÖF bürolarına gönderilmektedir. Bağlı olduğunuz AÖF büronuzdan sorarak belgenizi alabilirsiniz.

Service 3

Akademik Danışmanlık Hizmetleri nedir?

Akademik Danışmanlık Hizmetleri kapsamında, Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakülteleri öğrencilerimiz, bazı dersleri yüz yüze görebilme olanağı elde etmektedirler. Açıköğretim sistemi ile öğretim yapan Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakülteleri öğrencileri için öğrenilmesinde güçlük çekilen bazı derslere yönelik Akademik Danışmanlık dersleri düzenlenmektedir.

Akademik Danışmanlık Hizmetleri kapsamında verilen dersler nelerdir?

 • İktisada Giriş I
 • İstatistik I
 • İngilizce I
 • İktisada Giriş II
 • İstatistik II
 • İngilizce II

2013-2014 Öğretim Yılı Sınav Tarihleri

 • Güz Dönemi Ara Sınav : 14-15 Aralık 2013
 • Güz Dönemi Dönem Sonu Sınav : 25-26 Ocak 2014
 • Bahar Dönemi Ara Sınav : 19-20 Nisan 2014
 • Bahar Dönemi Dönem Sonu Sınav : 07-08 Haziran 2014

 • Diğer Sorular

  Akademik Danışmanlık Hizmetleri ne zaman verilmeye başlayacaktır?

  2013–2014 öğretim yılında dönemlik-kredili sistemde öğretim yapılacak olan Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerine kayıtlı öğrencilere yönelik yüz yüze verilen akademik danışmanlık dersleri Güz Döneminde 9 Kasım 2013 tarihinde başlayacak ve 24 Ocak 2014 tarihinde sona erecektir. Bahar Dönemi akademik danışmanlık dersleri ise 15 Mart 2014 tarihinde başlayacak 31 Mayıs 2014 tarihinde sona erecektir. Dersler, resmî tatil günleri (31 Aralık, 01 Ocak, 23 Nisan, 01 Mayıs, 19 Mayıs), Açıköğretim sınavlarının yapıldığı günler ve Bakanlar Kurulu tarafından kararlaştırılabilecek tatil günlerinde yapılmayacaktır. Akademik danışmanlık derslerine katılım zorunlu değildir. Derslere katılmak isteyen öğrenciler, genel kuralların yanı sıra, hem Anadolu Üniversitesi, hem de yüz yüze öğretim gördükleri üniversitelerin tüm disiplin kurallarına uymak zorundadırlar.

  2013-2014 Güz Dönemi Akademik Danışmanlık Ders Programları için lütfen tıklayınız

  Anadolu Üniversitesi'nin örgün öğretim yapan fakültelerdeki derslere girilebilir mi?

  Örgün öğretim yapan fakültelerin öğrencilerine düzenlenen derslere Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakülteleri öğrencileri katılamaz. Fakültemiz öğrencileri sadece Akademik Danışmanlık Hizmetleri derslerine katılabilmektedirler.